Dlaczego warto stosować ocet jabłkowy i do czego się przydaje?

Ocet jabłkowy to najstarszy środek ludowy o działaniu antybakteryjnym, ma ciekawy smak i aromat jabłek (https://www.bee.pl/9210-ocet-jablkowy). Do dziś jest on stosowany w kuchni i medycynie.

Historia octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest kwasem powstającym podczas fermentacji soku z jabłek. W pierwszym etapie powstaje cydr, wino jabłkowe, a w drugim, bakterie octowe wchodzą w interakcję z tlenem i utleniają napój, tworząc ocet. Ze względu na trudności z higieną i z braku przegotowanej świeżej wody, jako środek do dezynfekcji i mycia zaczął być używany ocet. Rozcieńczono również kwaśne wino i pito je jako zwykłą ciecz. Napój dobrze gasił pragnienie i dezynfekował wodę.

Co zawiera ocet jabłkowy?

Z względu na swoje w pełni naturalne pochodzenie ocet jabłkowy zawiera pierwiastki śladowe, minerały i witaminy:

  • sód,
  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • witaminy z grupy B, C, E, A.

Ale przede wszystkim w occie jabłkowym obficie występuje potas. Jabłka są jednym z głównych źródeł potasu (w 100 gramach, około 140 mg potasu), który jest konserwowany w kwaśnym soku. Jabłka zawierają pektyny, naturalny zagęszczacz, który ma właściwości poprawiające trawienie.

Jak używać octu jabłkowego?

Ocet jest kwasem, więc należy go używać tylko w rozcieńczeniu. Szczególnie wysokie stężenie octu fabrycznego (do 9%), ocet domowy nie jest tak agresywny. Konieczne jest całkowite wykluczenie octu w przypadku wrzodów, zapalenia żołądka, jelita grubego, ponieważ uszkodzona błona śluzowa jest podatna na zapalenie. Konieczne jest również zminimalizowanie zużycia octu w przypadku zapalenia wątroby, zapalenia nerek i marskości wątroby.

Wykorzystanie w higienie i medycynie

Od czasów starożytnych ocet był używany do czyszczenia i dezynfekcji. Naturalny kwas pomaga oczyścić skórę, dlatego używa się go do przygotowania różnych kosmetyków: peelingów, balsamów. Można je stosować po konsultacji z dermatologiem, ponieważ na podrażnionej skórze ocet może powodować odwrotny efekt. Jest on zawsze używany w postaci rozcieńczonej. Ocet bywa również używany jest do płukania włosów. Kwas neutralizuje szkodliwe działanie alkalicznych detergentów i pomaga przywrócić naturalny odczyn pH skóry, nadaje włosom miękkość. Ocet był również używany do obniżania temperatury i łagodzenia gorączki.

Zastosowanie w gotowaniu

Ocet jabłkowy jest aktywnie wykorzystywany jako marynata, przyprawa. Zmiękcza włókna mięsa i czyni je delikatniejszym, a smak potraw o wiele delikatniejszym. Na bazie octu jabłkowego możliwe jest przygotowanie mieszanek aromatycznych do dodawania do sosu sałatek lub marynat. Możesz użyć dowolnych ziół, przypraw do swoich potrzeb.

Food obraz autorstwa rawpixel.com - www.freepik.com